Науково-дослідна робота студентів – це комплекс заходів наукового, методичного, організаційного характеру, що забезпечує навчання всіх студентів навичкам наукових досліджень відповідно до обраної спеціальності в рамках навчального процесу та поза ним. Для виконання цих заходів створюються студентські наукові гуртки та проблемні групи.
Студентський науковий гурток – це добровільне об’єднання студентів, зацікавлених у поглибленому вивченні відповідного наукового напрямку діяльності кафедри. Студентські наукові гуртки це початкова форма оволодіння майбутніми фахівцями навичками наукового дослідження.
Проблемна група – це добровільне об’єднання студентів при кафедрі, учасниками якого є здібні й талановиті в науковій роботі студенти за основними науковими проблемами наукової діяльності кафедри. Проблемні групи є вищим ступенем організації науково-дослідної роботи студентів. Перевагою такої форми науково-дослідної роботи є можливість вивчення обраної теми ґрунтовніше і різнобічніше. Об’єктом наукового дослідження може бути проблема, якою займається науковий керівник цієї групи.
На кафедрі комп’ютерних наук та кібербезпеки функціонує один студентський науковий гурток та вісім проблемних груп з тематики, що відносяться до спеціалізації кафедри.
СТУДЕНТСЬКІ НАУКОВІ ПРОБЛЕМНІ ГРУПИ ТА НАУКОВІ ГУРТКИ НА 2024-2025 НАВЧ.РІК
Назва проблемної групи: «Сучасні методи організації баз даних»
Науковий керівник: кандидат фіз.-мат. наук, доцент Булатецька Леся Віталіївна
Контакти: Bulatetska.Lesya@vnu.edu.ua
Назва наукового гуртка: «Методи налагодження апаратного й програмного забезпечення та адміністрування операційних систем і комп’ютерних мереж»
Науковий керівник: кандидат фіз.-мат. наук, доцент Булатецький Віталій Вікторович
Контакти: Bulatetsky.Vitaly@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Особливості, дослідження, використання та розробка програмного забезпечення»
Науковий керівник: кандидат фіз.-мат. наук, доцент Глинчук Людмила Ярославівна
Контакти: Hlynchuk.Ludmila@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Сучасні методи організації захисту інформації та програмування»
Науковий керівник: старший викладач Гаращенко Володимир Вікторович
Контакти: Harashchenko.Volodymyr@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Тренди веб-дизайну і сучасні технології верстки»
Науковий керівник: старший викладач Павленко Юлія Степанівна
Контакти: Pavlenko.Yulya@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Методи штучного інтелекту»
Науковий керівник: кандидат фіз.-мат наук, доцент Мамчич Тетяна Іванівна
Контакти: Mamchych.Tetyana@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Програмування в прикладних задачах»
Науковий керівник: кандидат фіз.-мат наук, доцент Гришанович Тетяна Олександрівна
Контакти: Hryshanovych.Tatiana@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Корпоративна безпека»
Науковий керівник: старший викладач, Жигаревич Оксана Костянтинівна
Контакти: Zhyharevych.Oksana@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Штучний інтелект для забезпечення конфіденційності даних»
Науковий керівник: кандидат фіз.-мат наук, доцент, Онищук Оксана Олександрівна
Контакти: Оnyshchuk.Оksana@vnu.edu.ua
Назва проблемної групи: «Інформаційна та кібербезпека»
Науковий керівник: доктор пед. наук, проф., Чернящук Наталія Леонідівна
Контакти: Cherniashchuk.Nataliia@vnu.edu.ua
У роботі наукових гуртків та проблемних груп щороку задіяно 30-40 здобувачів вищої освіти. До накової роботи залучено магістрантів кафедри. Працюючи в групах здобувачі освіти готують публікації у наукові фахові видання, доповіді на конференції, обмінюються досвідом.
За результатами роботи наукових гуртків та проблемних груп опубліковано 1 стаття в журналі «Прикладні проблеми комп’ютерних наук, безпеки та математики» та 39 тез доповідей представлених на міжнародних та всеукраїнських конференціях.
Здобувачі приймали участь у наступних конференціях:
- ХІІІ міжнародна науково-практична конференція Математика. Інформаційні технології. Освіта (м. Луцьк, с. Світязь, 1 травня – 2 червня 2024 р.)
- III Всеукраїнській науково-технічній конференції молодих вчених, аспірантів і студентів Комп’ютерні ігри і мультимедіа, як інноваційний підхід до комунікації (м. Одеса, 28-29 вересня 2023 р.).
- ХVІІІ міжнародна науково-практична конференція студентів і аспірантів Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень (м. Луцьк, 14 – 15 травня 2024 р.)
- І міжнародна науково-практична конференція «Проблеми комп’ютерних наук, програмного моделювання та безпеки цифрових систем» (м. Луцьк, с. Світязь, 13-16 червня 2024 р.)
В межах роботи гуртка «Методи налагодження апаратного й програмного забезпечення та адміністрування операційних систем і комп’ютерних мереж» здобувачі займалися адмініструванням студентського експериментального хостингу (http://testcs.vnu.edu.ua/). Тимчасовим адміністратором був призначений Яблонський Вадим. На цьому хостингу здобувачі розгорнули та налагодили сайт по Arduino.
Робота проблемних груп та наукових гуртків проводилася в тісній співпраці з іншими науковими гуртками, які діють на кафедрі та в університеті. У рамках роботи гуртків «Методи налагодження апаратного й програмного забезпечення та адміністрування операційних систем і комп’ютерних мереж» та «Сучасні методи організації захисту інформації та програмування» здобувачі під керівництвом Булатецького В.В. та Гаращенка В.В. здійснили інтеграцію Cisco Umbrella у мережу факультету інформаційних технологій і математики (ФІТіМ) Волинського національного університету імені Лесі Українки. У процесі інтеграції Cisco Umbrella в мережу факультету були налаштовані мережевий шлюз та локальний DNS-сервер для використання DNS-серверів Cisco Umbrella. Ця інтеграція забезпечує підвищений рівень безпеки, фільтрацію небезпечних веб-сайтів та захист від кіберзагроз у реальному часі. Завдяки Cisco Umbrella мережа факультету стала більш захищеною від фішинг-атак, шкідливих програм та інших загроз, що сприяє більш безпечному та стабільному навчальному середовищу для студентів і співробітників.
За результатами роботи наукових гуртків та проблемних груп опубліковано одна публікація у фаховому журналі «Фізика. Освітні технології» та три статті у журналі «Прикладні проблеми комп’ютерних наук, безпеки та математики».
Здобувачі приймали участь у наступних конференціях:
- Науково-практична конференція,присвячена 130-річчю від дня народження М. П. Кравчука
- ХVІІ міжнародна науково-практична конференція студентів і аспірантів Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень
- ХІІ міжнародна науково-практична конференція Математика. Інформаційні технології. Освіта
- XXIII Всеукраїнська науково-технічна конференція молодих вчених, аспірантів та студентів Стан, досягнення та перспективи інформаційних систем і технологій
- ХІІ міжнародна науково-практична конференція Розвиток сучасної науки та освіти: реалії, проблеми якості, інновації
За результатами опубліковано 21 доповідей представлених на конференціях.
В межах роботи наукових гуртків було розгорнуто систему OPEN JOURNAL SYSTEMS (https://apcssm.vnu.edu.ua/index.php/Journalone) на сервері кафедри для ведення наукового журналу «Прикладні проблеми комп’ютерних наук, безпеки та математики». На ще одному сервері кафедри було розгорнуто студентський експериментальний хостинг (http://testcs.vnu.edu.ua/). Потреба у такому хостингу виникла під час тестування здобувачами власних програмних розробок. Здобувачі освіти займалися адмініструванням цього хостингу (тимчасовим адміністратором був призначений Олексюк М.). На цьому хостингу для тестування здобувачами розгорнуто проміжний сервер баз даних для телеграм-боту «Розклад занять ВНУ» та хмарний буфер обміну.
Здобувачі брали участь в конкурсах, організованих ВНУ імені Лесі Українки.
Корнійчук Михайло став переможцем університетського конкурсу “Кращий молодий програміст ВНУ” Напрямок: програмні продукти спеціального призначення (інструментального характеру). Тема: “Розробка користувацького інтерфейсу мобільного застосунку для комп’ютерного моделювання” (Наказ 214-з від 25.05.2023р.).
Ступінь Андрій приймав участь у міжнародному рецензованому семінаріComputer Science & Software Engineering (CS&SE@SW 2021). В результаті опублікована робота, яка проіндексована в Scopus.
За результатами роботи наукових гуртків та проблемних груп опубліковано три статті у фаховому журналі «Кібербезпека: освіта, наука, техніка»; підготовлено одну публікацію в фаховий журнал «Фізика. Освітні технології».
Здобувачі приймали участь у наступних конференціях:
- ІІ Всеукраїнська науково-технічна конференція Комп’ютерні ігри та мультимедіа як інноваційний підхід до комунікації
- V міжнародній науково-практичній конференції Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук
- міжнародна наукова інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки Світ наукових досліджень
- ІV міжнародна науково-практична конференція ІТ-професіоналів та аналітиків комп’ютерних систем ProfIT Conference
- ХІ міжнародна науково-практична конференція Математика. Інформаційні технології. Освіта
- І міжнародна благодійна науково-практична конференція Together united: науковці проти війни
- ХVІ міжнародна науково-практична конференція студентів і аспірантів Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень
- науково-технічна конференція молодих вчених, аспірантів та студентів Стан, досягнення та перспективи інформаційних систем і технологій.
За результатами опубліковано 37 доповідей представлених на конференціях.
Робота проблемних груп та наукових гуртків проводилася в тісній співпраці з іншими науковими гуртками, які діють на кафедрі та в університеті. Спільно з Лабораторією цифрових технологій у праві юридичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки було проведено вебінар “Захист інформації та безпека в соцмережах”. Галушка Юрій став переможцем І туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у 2021/2022 н. у галузі “Комп’ютерні науки” із розробкою “Реалізація нейронної мережі із використанням бібліотеки TensorFlow” (наказ ректора ВНУ ім. Лесі Українки від 19 серпня 2022 р. № 246-з).
В межах роботи гуртків було розроблено та розгорнуто сайт кафедри (http://cs.vnu.edu.ua/) на сервері кафедри. На ще одному сервері кафедри було розгорнуто портал дистанційного навчання Moodle (https://moodle-cs.vnu.edu.ua/).