У сучасному світі питання сталого розвитку набувають все більшої ваги. Це є відповіддю на глобальні виклики сучасності, що об’єднуює зусилля природничих, технічних, соціальних та гуманітарних наук для збереження ресурсів, покращення якості життя та забезпечення майбутнього. Саме цим викликам була присвячена міжнародна літня школа “Food Forward: Green Bites for Sustainable Urban Future” (30 червня – 4 липня 2025 р., м. Осієк, Хорватія), у якій взяли участь представники Університету. Організатором заходу виступив Університет імені Йосипа Юрая Штросмаєра в Осієку (UNIOS) у співпраці з партнерськими університетами та за підтримки COLOURS-альянсу. Програма проводилася у форматі Blended Intensive Programme (BIP), поєднуючи онлайн- та офлайн-компоненти, що забезпечило ширше охоплення і кращу інтеграцію учасників з різних країн. До літньої школи долучились представники факультетів хімії та екології, біології та лісового господарства, психології, педагогічної освіти та соціальної роботи, медичного факультету нашого Університету. Від факультету інформаційних технологій і математики до роботи школи долучилась доц. кафедри комп’ютерних наук, звідувач кафедри Тетяна Гришанович.
Головна мета школи — дослідити перетин між продовольчими системами, сталим розвитком та урбаністикою, надаючи учасникам теоретичні знання та практичні навички, необхідні для впровадження екологічно відповідальних ініціатив у містах.
Понад 50 учасників — студентів, викладачів та експертів у різних сферах наук, урбаністики — взяли участь у лекціях, воркшопах, екскурсіях та групових проєктах.
Перед початком очного етапу школи учасники долучилися до трьох онлайн-сесій (24-26 червня), що заклали теоретичну базу для подальших дискусій. Проф. Андріана Ребекіч (UNIOS) розповіла про екологічні аспекти міського сільського господарства, зв’язок продовольства і зміни клімату, інфраструктура міського землеробства. Доповідь проф. Кармен Мартінес (UCLM, Іспанія) була присвячена аналізу локальної стійкості у контексті екологічних міських ініціатив, а доповідь проф. Мартіна Муньоса Моралеса (UCLM, Іспанія) – сталим технологіям ремедіації ґрунтів та розвиток циркулярної економіки. Ці сесії не лише поглибили розуміння теми, але й сприяли мережевій взаємодії між учасниками з різних країн.
Перший день офлайн компоненти розпочався із офіційного відкриття в ректораті UNIOS (історичний центр Осієка). Після цього для учасників провели екскурсію старим містом та короткий курс хорватської мови. Наступний день був присвячений сталим сільськогосподарським практикам та урбаністичному маркетингу, відбулась практична сесія щодо збереження рослинного біорізноманіття та воркшоп «Bee-licious».
Третій день офлайн компоненти стосувався державних політик щодо сталого розвитку. Спікери – проф. Гоце Чілев (UKLO, Північна Македонія) та Наталії Велич (HAPIH, Хорватська агенція харчування).
Четвертий день стосувався практичних аспектів тематики літньої школи: візити до природного парку Копачкі Ріт, екоферми Orlov Put та лекція проф. Надежди Стоянової-Костадінової (UVT, Болгарія).
Літня школа стала не просто освітнім заходом, а міжнародною платформою для обміну досвідом у сфері сталого розвитку. Вона об’єднала провідних дослідників і практиків з різних країн Європи, представників урядових і неурядових організацій, інституцій, які зацікавлені в трансформації міст у відповідності до цілей сталого розвитку.